News Archive

2017

August

February

January

2016

November

July

June

May

April

March

February

January

2015

December

November

October

September

August

July

June

May

April

March

February

2014

December

November

October

September

June

May

April

March

2013

December

November

October

September

July

May

2012

October

August

July

June

May

April

March

2011

October

August

July

May

April

March

February

2010

November

October

September

April

March

February

2009

November

October

July

May

April

February

January

2008

December

October

September

April

March

February

19 April 2016

Results of Online Quiz “German Kaleidoscope”

The results of the Online Quiz “German Kaleidoscope” held by TPU Regional Centre of the German Language and Culture and German Teachers’ Association of the Tomsk Region on the basis of Language Training Resource Centre, IIE&LC on March 2 – April 8, 2016 were obtained.

About 130 people participated in the Quiz: students and teachers of universities and colleges from Tomsk, Kolpashevo, Novokuznetsk, Saint-Petersburg and Ishim. Pupils and teachers of Tomsk and Tomsk Region schools and gymnasiums had also great interest in German holidays.

Total winners - 100 scores

Among pupils:

  • Tarkanovskaya Ekaterina (Kislovka village), Teacher – Khodzhanova G.H.
  • Zaytsev Nikita (Shegarka Village), Teacher – Bychkova M.N.
  • Tatarnikov Daniil (Mariinsk), Teacher – Isyutina A.P.
  • Ermak Ulyana (Tomsk), Teacher – Bragina A.A.
  • Vtorushina Arina (Tomsk), Teacher – Koryukina T.I.
  • Yatsenko Darya (Tomsk), Teacher – Trachuk T.S.
  • Izvekova Arina (Tomsk), Teacher – Vodyankina S.S.
  • Bogomolova Marina (Tomsk), Teacher – Vodyankina S.S.
  • Bulygina Anita (Tomsk), Teacher – Vodyankina S.S.
  • Kostetskaya Ekaterina (Tomsk)

Among students:

  • Minkovskiy Vladislav, TPU
  • Kovaleva Inna, TPU
  • Zaychikova Olga, TSU
  • Bocharnikova Marta, TSU
  • Krechetova Alisa, TSU
  • Kievets Semen, TSU
  • Druzhkova Alina, TSU
  • Stoyanova Anastasiya, TSPU
  • Andreeva Anastasiya, KemSU
  • Savkina Natalya, KemSU
  • Bauer Olga, P.P. Ershov Ishim Pedagogical Institute (Branch of Tyumen State University)
  • Velichko Svetlana, Tomsk State Pedagogical College
  • Lebedeva Julia, Tomsk State Pedagogical College
  • Gummer Zoya, Russian-German House

Among teachers:

  • Oksana L. Gorodneva, Tomsk State Pedagogical College

2nd prize-winners - 93,3 scores

  • Luts Julia, Tomsk State University of Control Systems and Radioelectronics
  • Guseva Viktoriya, TSU
  • Bondarevskaya Anastasiya, TSU
  • Potapova Anna, TSU
  • Melnik Darya, TSU
  • Fadina Irina, TSU
  • Ignatov Vyacheslav, TSU
  • Lobastova Ekaterina, TSU
  • Cherkasov Artemiy, Saint Petersburg University
  • Menshakova Svetlana, KemSU
  • Zaytseva Julia, KemSU
  • Serdyukova Mariya, School 1 (Shegarka)
  • Vyaznikova Valeriya, Gymnasium 6 (Tomsk)
  • Khaybullin Ruslan, School 37 (Tomsk)
  • Egorova Viktoriya, Tomsk State Pedagogical College
  • Neyman Anastasiya, Tomsk State Pedagogical College
  • Pomitkina Mariya, Tomsk State Pedagogical College
  • Rudak Oksana, Social and Industrial College (Kolpashevo)
  • Egorova Irina, School 4 (Asino)
  • Koroleva Tatyana, College of Food Industry, Trade and Services
  • Gorbacheva Natalya, College of Food Industry, Trade and Services
  • Sitnikova Julia

3rd prize-winners - 86,6 scores

  • Kydyrbaeva Aysaule, Tomsk State University of Architecture and Building
  • Smirnova Anna, TPU
  • Kataeva Olga, TPU
  • Ermolenko Elizaveta, TSU
  • Zhirovakhina Tatyana, Saint Petersburg University
  • Tupikova Sofya, P.P. Ershov Ishim Pedagogical Institute (Branch of Tyumen State University)
  • Khudyakova Lyudmila, P.P. Ershov Ishim Pedagogical Institute (Branch of Tyumen State University)
  • Zaykova Evgeniya, P.P. Ershov Ishim Pedagogical Institute (Branch of Tyumen State University)
  • Ditenber Mariya, School of Aleksandrovskoe
  • Gareyshina Anastasiya, School of Aleksandrovskoe
  • Averina Galina, Gymnasium 6 (Tomsk)
  • Gumennykh Anastasiya, Lyceum 7 (Tomsk)
  • Karaeva Yustina, School of Zonalniy
  • Kryukov Artem, Magnet School 18 (Saratov)
  • Maneeva Angelina, TSPU
  • Azarkova Anna

We congratulate all winners and thank everyone for participating and interest in German culture.

You can also follow the news on our website and take part in other quizzes.

Attention! Diplomas and certificates will be sent to you via e-mail at your request only.

For more information, please contact:

Elena V. Pavlovskaya

Tel.: +7 (3822) 56-35-46

e-mail: rz-tpu@yandex.ru


CONTACT US